Pravda o hloubce ostrosti v závislosti na velikosti snímače

Tak jak je to s tou hloubkou ostrosti na velkém a malém chipu? Má plnoformátová zrcadlovka menší hloubku ostrosti než APS-C? Je opodstatněný nákup "fullframu" pro menší hloubku ostrosti na fotografii? Nebo mají pravdu odborné poučky, že na hloubku ostrosti nemá fyzická velikost snímače vliv?

 Má i nemá...

 

Teorie nám říká, že na hloubku ostrosti mají vliv následující 4 skutečnosti. Ohnisková (fyzická) vzdálenost objektivu, otevření clony objektivu, vzdálenost fotografovaného objektu od pozadí a vzdálenost fotografovaného objektu od fotografa. U prvních třech platí čím větší tím lepší a u poslední obráceně. Takže nasadím li jeden stejný objektiv na dva fotoaparáty, jeden plnoformát a druhý crop a fotím jednu scénu - jeden objekt z jednoho místa, tak bude stejná hloubka ostrosti. Kvůli přepočtu ohniskových vzdáleností bude však obsah snímku hlavním motivem/pozadím jiný. Tudíž je vidět, že na hloubku ostrosti velikost snímače nemá vliv.

 

Jenže...

 

Abychom získali naprosto obsahově stejnou fotografii je nutné v případě APS-C použít objektiv s kratší ohniskovou vzdáleností a v tom je právě ten "zakopanej pes". Kratší ohniskovou vzdáleností se zvětšuje hloubka ostrosti. Proto je jasné, že chceme li fotografovat konkrétní scénu z konkrétního místa, tak na FF použijeme delší ohnisko a proto budeme mít na snímku menší hloubku ostrosti.

 

Proto se dá říct, že pro menší hloubku ostrosti má svou logiku si plnoformátovou zrcadlovku pořídit.

 

 

Pro zajímavost: Pokud na plnoformátovou zrcadlovku Canon nasadíme objektiv 300 mm, stejného záběru dosáhneme s APS-C snímačem (Canon) s ohniskovou vzdálenost 187.5 mm a fotografovaná scéna bude totožná. Aby byla i stejná hloubka ostrosti, bude potřeba na APS-C dát například nejnižší možnou clonu f/2.8, zatímco na plnoformátu nám na stejnou hloubku ostrosti stačí v přepočtu clona f/4.5. V případě že na plnoformátu clonu snížíme, tak s APS-C již dorovnat hloubku ostrosti nedokážeme...

 

K doložení výše uvedených skutečnost i jen tak pro zajímavost jsem udělal následující "pokus". 

Na plnoformát 6D jsem nasadil objektiv 300 mm a fotil scénu ohniskovou vzdáleností 300 mm na clonu f/2.8

Na plnoformát 6D jsem nasadil objektiv 100-400 mm a fotil scénu ohniskovou vzdáleností 300 mm na clonu f/5.0

Na APS-C 7D jsem nasadil objektiv 70-200 mm a fotil scénu na ohniskovou vzdálenost v 300 mm v přepočtu na FF a clonu f/2.8

 

Výsledky a sledujte HO:

Testovací snímek č.1 - Canon 6D + Canon 300 mm f/2.8

 

Testovací snímek č.1 - Canon 6D + Canon 300 mm f/5.0 (Canon 100-400)

 

Testovací snímek č.1 - Canon 7D + Canon 187 mm f/2.8 (Canon 70-200)

 

 

 

Testovací snímek č.2 - Canon 6D + Canon 300 mm f/2.8

 

Testovací snímek č.2 - Canon 6D + Canon 300 mm f/5.0 (Canon 100-400)

 

Testovací snímek č.2 - Canon 7D + Canon 187 mm f/2.8 (Canon 70-200)

teorie, fotografovat

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

telefon: +420 723 182 307