Plánujete svatbu? Velký průvodce svatebními přípravami krok za krokem

Příprava svatby není vůbec nic jednoduchého. Jedná se o poměrně komplexní proces, jehož součástí je pečlivé plánování a organizace. Pojďme si společně projít 50 nejdůležitějších bodů plánování vašeho velkého svatebního dne.

1. Určení termínu vaší svatby

Vyberte si datum dostatečně předem, aby zbyl čas na veškeré plánování, přípravu a rezervace. Zkontrolujte termín v rámci nejužší rodiny, jestli nebude například nikdo v zahraničí.

2. Celkový svatební rozpočet

Připravte si svatební rozpočet - tedy celkovou sumu za vaši svatbu. Určete si priority, co je pro vás nejdůležitější. V případě dělených plateb, co kdo bude platit. 

3. Seznam hostů

Rozmyslete si kolik lidí chcete pozvat a připravte si jmenovitý seznam hostů. Dobře promyslete, koho pozvete a koho ne. Často to může mít dopad na osobní vztahy na mnoho let. Počet svatebních hostů vám pomůže při výběru toho správného svatebního místa.

4. Výběr místa svatby

Vyberte si vhodné místo pro svatbu. Možností je mnoho, například zámek, hrad. radnice, kostel, zahrada, restaurace nebo jiný speciální prostor. Rezervujte si zde místo včas.

5. Svatební ceremoniál

Rozhodněte se, jaký typ svatebního obřadu chcete mít (např. církevní, civilní) a zajistěte si všechny potřebné dokumenty a povolení.


6. Svatební hostina

Zvolte styl a místo pro svatební hostinu (restaurace, hotel, venkovní prostor) a domluvte si menu a všechny služby.

7. Svatební oblečení

Klíčové jsou svatební šaty pro nevěstu. Nevěsta by se v nich měla cítit pohodlně a měla by vzít v úvahu i to, že v den svatby se míry mohou nepatrně lišit. Podle šatů nevěsty vyberte ten správný oblek pro ženicha. Dále je to styl oblečení pro svatební průvod. Vyžádejte si čas na úpravy a případně objednejte doplňky.

8. Výběr fotografa a kameramana

Věnujte čas recenzím skutečných zákazníků a nenechte se nachytat na nízkou cenu nebo aranžované fotky krásných lidí při inscenovaném focení. Vás přeci zajímají skutečné svatební fotky skutečných lidí.

9. Výběr květin

Vyberte si květiny pro výzdobu (včetně kytice nevěsty, dekorací a květinových aranžmá) a najměte květináře.

10. Výběr hudba pro obřad i pro zábavu

Dobře si sestavte váš hudební playlist. Zvlášť pro obřad, recepci a taneční zábavu. Zvažte živou kapelu, DJ nebo jiné hudební skupiny.

11. Doprava na svatbu

Zajistěte dopravu pro sebe a svatební průvod (např. pronájem auta, kočáru, limuzíny).

12. Svatební oznámení

Navrhněte a pošlete svatební oznámení hostům s dostatečným předstihem. Máte li domluveného profesionálního fotografa, může vám s tím pomoci.

13. Svatba a ubytování hostů

Pokud je to vzhledem ke svatebnímu místu zapotřebí, zajistěte ubytování pro hosty, zejména pokud je svatba mimo jejich bydliště. Vyberte vhodné hotely nebo ubytovací zařízení a domluvte si slevy pro svatební hosty.

14. Seznam svatebních dárků

Sestavte seznam svatebních dárků, které byste chtěli obdržet, a sdělte ho svým hostům. Zvolte možnosti různých cenových rozsahů a dárky, které odpovídají vašim potřebám a přání.

15. Formální dokumenty

Pokud je to potřeba, zaregistrujte se na matričním úřadě nebo v církevní instituci a získejte veškeré potřebné dokumenty pro legální oddání.

16. Promyslete si dekoraci

Zvažte dekorace pro svatební místo, včetně květinových aranžmá, osvětlení, dekorativních prvků a dalších ozdob.

17. Svatební dort

Vyberte si svatební dort a zajistěte jeho dodání nebo vyzvednutí na svatební den. Ujistěte se, že dort splňuje vaše představy a počet hostů.

18. Snubní prstýnky 

Nechte si je včas připravit. Myslete na to, že obvod prstu se vám stejně tak jako obvod v pase může během pár týdnů změnit. Znáte sami sebe, víte jak vaše tělo reaguje na případný stres.

19. Svatební program

Vytvořte svatební program, který zahrnuje časový harmonogram událostí, včetně obřadu, recepce, hostiny, řečí, tanců a dalších zábavných aktivit.

20. Svatební hosté

Sdělte hostům včas veškeré informace o svatbě, včetně místa, času, dress code a dalších důležitých detailů.

 

21. Svatební průvod

Koordinujte svatební průvod, včetně rozhodnutí o družičkách, družbách, květinových dětech a dalších účastnících se svatby. Plánujte jejich oblečení, účesy a zajištění, aby všichni byli připraveni na svatební den.

22. Svatební hostina

Navrhněte a objednejte svatební menu. Vezměte v úvahu vlastní chuťové preference i nejbližších členů vaší rodiny. Vezměte v úvahu i potravinové intolerance. Promyslete zasedací pořádek a označení jednotlivých míst a dekorace. Nezapomeňte, že fotograf a kameraman, kteří jsou s Vámi celý den budou mít také hlad - je to potom hloupé, pokud Vám to dojde až při hostině. Ujistěte se, že jsou v souladu se svatebním stylem a tematikou. Koordinujte s cateringovou společností nebo místem hostiny, aby byly zajištěny veškeré potřebné služby. 

23. Zábava a aktivity pro hosty

Zvažte různé zábavné aktivity a programy pro hosty během svatebního dne, jako jsou hry, fotokoutky, živá hudba, taneční vystoupení nebo další formy zábavy.

24. Přemýšlejte o počasí

Pravidelně sledujte předpověď počasí pro den svatby. Pokud je venkovní obřad nebo recepce, připravte se na případné změny a zvažte opatření pro ochranu hostů před nepříznivými podmínkami.

25. Děti

Pokud očekáváte účast dětí na svatbě, zvažte jejich potřeby a zábavu. Můžete připravit speciální aktivity nebo prostor pro děti, aby se mohly bavit a cítit se dobře během svatebního dne.

26. Slavnostní proslov

Připravte řeč nebo projev pro zahájení hostiny. Můžete poděkovat hostům za jejich přítomnost, popřát novomanželům a vyjádřit vděčnost rodině a blízkým za podporu.

27. První tanec

Zvolte hudbu a sestavte taneční program pro večerní zábavu. Vyberte skladby pro první tanec, otevření tanečního parketu a další momenty, které chcete v rámci večerního programu zařadit.

28. Svatba a relaxace

Nezapomeňte si najít čas na relaxaci a odpočinek před svatebním dnem. Zajistěte si dostatek spánku, péči o sebe a pozitivní naladění. Svatební den je zvláštní událost, kterou si zasloužíte užít naplno.

29. Závěrečná kontrola 

Den před svatbou proveďte závěrečnou kontrolu všech příprav. Zkontrolujte, zda jsou všechny potřebné věci připravené, smlouvy a platby jsou vyřízené a vy si můžete užít předsvatební večer s klidem.

30. Zachovejte klid

Věřte tomu, že na každé svatbě probíhá něco jinak oproti představám, někdo se zpozdí, něco se změní. Je to normální. Zachovejte klid a vaši svatbu si užijte. Minimálně pro mě jako profesionálního svatebního fotografa a výsledné fotky je to velká pomoc.

 

 

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

telefon: +420 723 182 307