Hodí se Tamron SP 150-600mm f/5,0-6,3 Di VC USD na fotografování fotbalu? Aneb test Tamronu v akci

Utkání fotbalové kvalifikace na Mistrovství Evropy ve fotbale mezi Českou republikou a Kazachstánem mi přišlo jako ideální příležitost podrobit velkému testu tento parametrově zajímavý objektiv od Tamronu. Test proběhl v kombinaci s jedním z nejlepších těl současnosti Canon 5D MK III na plzeňském stadionu ve Štruncových sadech.

Jak se drží a jak se s ním fotí?

Protože je  Tamron SP 150-600mm f/5,0-6,3 Di VC USDpořádný kus skla neumím si představit si při takto časově dlouhém fotografování s ním fotografovat bez monopodu. Zpracování se mi jeví dobře, ergonomie a ovládací prvky objektivu jsou na místech, kde byste je hledali. Již tradičně "Canonista" má trochu problém se směrem otáčení prstenců pro zoomování a ostření. Protože jsem se již k tomuto vyjadřoval několikrát, tentokrát se k tomu nebudu vracet. Na fotografování fotbalu potěší možnost snížit rozsah ostření na 15 metrů až nekonečno. Poprvé pro mě nebyl problém fotografovat až z rohu hřiště, kam jsem se drze vecpal mezi pány Němce a Šulu, jejichž fotografie vídáme denně na zpravodajských portálech. Co se do velikosti objektivu a možnosti fotografovat na 3/4 hřiště je již tato pozice adekvátní (na rozdíl od například objektivu 70-200 mm, na který je pozice v rohu prostě daleko a připadáte si tam s tím drobečkem trochu hloupě). Za celou dobu jsem se nesetkal s tím, že by objektiv nestíhal ostřit, takže s ultrasonickým ostřením Tamronu jsem byl velmi spokojený.

 Ach ta světelnost...

  Při pohledu na parametry objektivu je jasné, že světelnost nám bude trochu svazovat ruce při použití objektivu. Je jasné, že přítomnost stabilizace trochu toto omezení sníží, ale není určitě všespásná. Dovolím si říci, že objektiv je primárně určen pro dobré až výborné světelné podmínky a to jak na krátkém tak na dlouhém konci, protože rozsah použitelnosti minimálních clon je f/5 - f/6.3. Ve velmi nadstandardním umělém osvětlení, které v Plzni vybudovali jsem fotografoval přibližně na hodnotách clona f/6.3, čas 1/640 sec, ISO 3200 a to jen proto, že můj fotoaparát má slušný výstup při takto vysokém iso. Jinými slovy fotografování za horších světelných podmínek jež běžně panují na ostatních stadionech nebo s fotoaparátem, který si poradí se šumem hůře by mohlo být fotografovat s tímto Tamronem velmi složité. Fakt který je pro uživatele světelných objektivů třeba také napsat, že hledáček s nasazeným Tamronem zdaleka není tak jasný, jak je člověk zvyklý.

 Zoom - výhoda nebo ne?

 Papírové klady a zápory problematiky zoom VS pevná skla jsou asi většině jasné předem. Musím trochu smutně potvrdit pravdu, kterou jsem se dočetl v recenzích na tento objektiv a to, že objektiv na dlouhém konci nemá úplně dobrou kresbu. A to je malinko bolístka, protože dlouhý konec je jedním z důvodů, proč takový objektiv vůbec pořizovat. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že s kresbou s přihlédnutím k ceně techniky jsem spokojen v rozsahu ohniskových vzdáleností přibližně mezi 150 - 400 mm. Pokud vezmu jako výhodu měnit "pružně" ohniskovou vzdálenost objektivu podle toho v jaké části hřiště se děj odehrává musím ovšem napsat jedno "ale...". Objektiv robustní konstrukce s průměrem filtru přesní čočky 95 mm nemá úplně dokonalý jemný chod (testovaný kus) a proto "přezoomovávání" člověku bere velmi drahocenný čas, který mohl fotograf věnovat akčním snímků. Jinými slovy možnost zoomovat člověka svádí k tomu aby to dělal a to, že to není úplně snadné se soustředěnost  fotografa na ten správný okamžik malinko ztrácí. S pevným sklem tento problém odpadá, přestože často máme snímek málo nebo moc přiblížený.

Vzal bych si na fotbal raději tradiční zoom Canon 70-200 mm f2.8 bez nebo s telekonvertorem a nebo Tamron 150-600 mm?

 Rovnou odpovím, že bych upřednostnil tento Tamron a to určitě i s přihlédnutím k tomu, že bych se nebál fotografovat do hodnoty ISO 6400. Když vezmu přednosti, klady a zápory tak bych zvolil Tamron s jehož výstupem a to i při relativně přivřené cloně spokojen. Přeci jen krátkost běžně dostupného zoomu 70-200 je při fotbale limitující a to i při použití na fotoaparátu s crop faktorem. Testoval jsem v minulosti tento objektiv i v kombinaci s telekonvertory Canon 1.4x s 2x první a druhé generace a ani tam jsem nebyl s výsledkem příliš spokojen. Zpomalení AF a zvýraznění vad dvou optických komponent na sobě vedlo často k rozbitým hranám a nepříjemnému přezáření hran.

Doporučil bych tento objektiv na profesionální fotografování sportovních akcí?

Ano, ale... Pouze v případě, že máte velmi kvalitní tělo, které dokáže kompenzovat nedostatky objektivu. Určitě nebude dobrým řešením pro halové sporty, noční sporty a jiné. Ale při dobrém osvětlení a na kratším rozsahu ohniskových vzdáleností Vám dokáže dobře posloužit.

 

 

Děkuji za zapůjčení k testu společnosti Penta CZ s.r.o.

reportáž, tamron, objektiv, fotbal

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

telefon: +420 723 182 307