Vyplatí se fotograf na svatbu?

Tak vyplatí se "drahý" fotograf na svatbu ano nebo ne? Předpokládám, že podobnou otázku si po nahlédnutí do ceníků oblíbených fotografů svateb položil nejeden zákazník. Je to asi trend konce 20. a začátku 21. století hodnotit služby v první řadě podle ceny. Než se očima prokoušete k další části tohoto článku, rád bych Vám sdělil jednu pravdu. Vždy existuje někdo, kdo Vám svatbu nafotí ještě levněji. Pokud se rozhodnete pokračovat ve čtení článku, budete mít možnost si udělat na celou problematiku cen svatebních fotografů vlastní názor.

Fotograf vs chirurg

Nenašel jsem lepší a výstižnější srovnání. Dobře, přirovnat fotografa k chirurgovi je asi odvážné. Ale krásně jsou na něm vidět některá schémata uvažování.

 • Operace může být pro nás někdy stejně důležitá jako svatba. Chceme, aby vše probíhalo perfektně, bez komplikací. Je to úkon, který často nelze bez rizik opakovat.
 • Pokud se člověk chystá dobrovolně podstoupit operaci, pravděpodobně také nevybírá toho nejlevnějšího doktora.
 • Pravděpodobně si přečtete recenze jednotlivých chirurgů, včetně toho, jak to vidí jejich pacienti.
 • Stejně tak se člověk raději svěří do péče profesionálovi - chirurgovi, který už má za sebou 10 let zkušeností a dovede si poradit s nečekanými okolnostmi, než nováčkovi čerstvě po škole.
 • Při operaci by jste si jistě přáli, aby doktor používal nejnovější zařízení a profesionální postupy. Aby celou operaci řídil a věděl přesně do dělá.
 • Asi byste svou operaci nesvěřili do člověku, který sice má lékařské vybavení, ale živí se zcela jinou profesí.
 • Už vůbec nemluvím o tom, svěřit svou operaci někomu, kdo to zvládne za hubičku, ale nemá ani zkušenosti a ani potřebné vybavení.

Nadsázka?

Ano, dá se říct, že přirovnat svatebního fotografa k chirurgovi je nadsázka. Přeci jen zdraví máme jen jedno. Ale upřímně, nemyslíme si při svatbě to samé? Mít krásné vzpomínky na tento velký den je něco naprosto přirozeného a dělit se o krásné fotografie i po letech s dětmi, rodinou i přáteli je přeci zcela zásadní potřeba. 

OK - chci na svatbu fotografa, ale jak vybrat?

Pojďme si rozdělit fotografy do několika skupin:

 • Místní veterán
 • Všudezdejší všudybyl
 • Fotograf z Prahy
 • Neznámý vojín
 • Prestižní fotograf

Místní veterán je fotograf, který dlouhá léta působí v dané lokalitě. Jinými slovy je to ten první člověk, který Vás napadne. Fotil svatbu Vašich rodičů, jejich sourozenců, Vašich sourozenců a teď by měl fotografovat také Vaší svatbu. Obvykle Vám odevzdá neupravované fotografie ještě tentýž den a často živí se něčím úplně jiným. Ruku na srdce, může takový fotograf poskytnout právě takové fotografie, které budete pyšně ukazovat? Takový fotograf je pravděpodobně rutinér bez osobního přístupu k zákazníkovi, deset a více let starou fototechnikou, kterou nejspíš neumí ani pořádně používat. Pokud preferujete takového fotografa, je to jen a jen Vaše volba.

Všudezdejší všudybyl. Ano, možná by Vás překvapilo, kolik takových fotografů existuje. :) Je to obvykle člověk, který se ve všech možných lokalitách vyskakuje jako tamní a zdejší fotograf. Zná každé město od Aše po Žilinu i přesto, že tam nikdy nebyl a snaží se přesvědčit své zákazníky, že to tam dobře zná a fotil tak desítky svateb. Dosahuje toho pravděpodobně programátorskými praktikami, které jsou na okraji legálnosti - viz malý a nečitelný text se jmény stovek měst a vesnic v ČR. Myslíte si, že takový fotograf skutečně zná Vaše potřeby a představy místa, kde se chcete fotografovat? Myslíte si, že Vaše fotografie Vám připraví včas a pokud s ním budete chtít nějak komunikovat, že ho ještě někdy najdete?

Fotograf z Prahy. Takto obecně nazývám kategorii anonymních fotografů, jejichž prokazatelnou práci a fotografickou činnost nelze dohledat. Jejich krásné stránky ukazují krásné fotografie v krásných místech s krásnými lidmi. Má to působit velkolepě. Ale možná se budete sami divit, že tyto fotografie v lepším případě byly pořízené při fingovaném fotografování svatby - například model+modelka při celodenním fotografování s týmem vizážistů a ještě zapůjčenou fototechnikou, kterou daný fotograf pro Vaši svatbu vůbec nebude disponovat. V horším případě to jsou fotografie zakoupené z fotobanky. Sice je to cool mít fotografa až z .... (doplňte si sami), ale je takový fotograf schopný Vám poskytnout služby, jaké chcete?

Neznámý vojín. Neznámý vojín je obvykle šikovný amatérský fotograf, který má smysl pro fotografování. Umí pořídit krásnou fotografii krajinky při zlaté hodince, jindy má působivou fotku koní, jindy se mu podařilo hezky vyfotografovat svoji přítelkyni. Zvládne ale takový fotograf zvládnout zátěž a stres fotografování Vaší svatby? Zvládne si Vás během pár minut určených pro fotografování zaranžovat? Zvládne fotit ve špatných světelných podmínkách? Umí a chce fotit v dešti? Ví kam si má stoupnout při svatebním obřadu a dokáže číst situaci předem? To jsou otázky, které není dobré podcenit.

Prestižní fotograf. Ano i v zemičce jako je ta naše existuje několik fotografů s velkým jménem a sebevědomým ceníkem. Když řeknete, měli jsme jako svatebního fotografa toho a toho, už v ten okamžik máte respekt davu. Ale ne každý chce platit svatebního fotografa částku od 20.000 - 100.000,- Kč. Proto je dobré udělat si vlastní srovnání, co fotograf nabízí, jestli s mi líbí jeho styl a kolik jsem ochotný investovat. Dobrý svatební fotograf Vám jistě nabídne i možnost zdarma si vyzkoušet spolupráci a určitou chemii, jestli to prostě mezi fotografem a zákazníkem funguje.

Podle čeho tedy vybírat fotografa?

 • externí recenze zákazníků
 • styl fotografování
 • ukázky celých svatebních focení
 • ukázky svateb v různých podmínkách - slunečno, déšť, zámek, radnice, příroda
 • různí lidé na fotografiích - ne všichni jsou modelové a modelky
 • osobní přístup, předsvatební schůzka zdarma
 • pocit z fotografa i z případné spolupráce
 • cena dle rozpočtu
 • smluvní vztah + závazná rezervace
 • pravidla, kolik fotek a kdy dostanu
 • možnost zařídit i videonahrávku
 • možnost v případě nouze za sebe zajistit náhradu

 

 

 

fotograf, svatba, svatební, vyplatí

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

telefon: +420 723 182 307