Jaksi Taksi a Harlej v Hořovicích

 

Společné vystoupení dvou kapel Jaksi Taksi a Harlej se uskutečnilo v pátek 27.3.2015 ve společenském domě v Hořovicích. Pro mě bylo tak trochu oživením mé hudební minulosti, kdy jsem s kapelou Vrámci Možností brázdil místní kluby a s Jaksi Taksi jsme několikrát hráli a tak jsem znal z té doby mnoho jejich písniček. Kapelu Harlej poslouchám přibližně posledních deset let a prvně jsem je fotografoval asi před dvěma lety na výročním koncertu Rock rádia v Plzni. Musím říct, že změna zpěváka Vládi Šafránka za Tomáše Hrbáčka podle mého subjektivního názoru kapele prospěla. Pan Šafránek podle mě svým podání daleko více sluší kapelám typu Waldagang apod.

Společenský dům v Hořovicích je naprosto typický maturákový sál, kde se pro ne valné světelné podmínky a cigaretový kouř nefotografuje právě jednoduše. I přesto vnímám snahu ze strany organizátora připravit co nejlepší podmínky pro všechny diváky. Já osobně jako fotograf bych uvítal čelní nasvícení umělců, kteří stále odchází z nasvíceného prostoru směrem dopředu a tak se stávají obtížně fotografovatelnými. Sám si vybavuji z dob vystupování, že to světlo není něco úplně příjemného, takže se není čemu divit, že utíkají.

 

 

 

Po osmé hodině se sál začíná plnit lidmi, kteří až za zvuku první písně Jaksi Taksi začínají přicházet na taneční parket. Vzpomínky na hudbu, která provázela mé dospívání se začínají drát na povrch. Nutno podotknout, že jsem nevyrostl z puberty jen já, ale také členové kapely a názorová vyhraněnost z prezentovaných textů již do určité míry vyprchala. Písničky ve mě probouzely nostalgické pocity, ale s denním odstupem musím říci, že byly monotematické. Což je pro tento žánr v podstatě asi to správné.

 

 

Pro tento koncert jsem se rozhodl pro svůj starší fotoaparát Canon 5D v kombinaci se všemi objektivy a musím říct, že podle pořízených výsledků jsem udělal dobře. Po začátečním rozšířeném nastavení ISO 3200 jsem zjistil, že by měl jít koncert odfotit na nižší ISO 1600 při kterých se na fotografiích nevytváří tak patrné artefakty. Výhoda použití fullframu je zejména při kombinaci se 70-200 2.8, kdy na kratším konci můžete v klidu fotografovat s časem okolo 1/125 sec, což je s fotoaparátem s crop faktorem nemožné. 

 

 

Jako druhá vystoupila kapela Harlej. Její písničky jsou k nám médii tlačené o něco více a bylo jasně patrné, že ne jedna osoba v sále si je pobrukuje společně s kapelou. Z počátku se zdálo, že byla kapela překvapena malou účastí diváků na hlasitém zpěvu, ale tento aspekt se během večera zlepšil. Zazněly známé fláky z rádií a jak já, tak lidé okolo byli spokojení. Trochu mě mrzela absence mí oblíbené písničky "Tak vypadni", která nezazněla (alespoň do mého předčasného odchodu).

 

 

Co se týče fotografování, tak nebyl problém jít na chvilku fotit před zábrany mezi diváky a stage. Nebyl důvod ani vyndavat blesk, který dle mého soudu fotografie z podobných akcí silně degraduje. Ostřím na jeden manuálně zvolený bod v režimu one shot. Během koncertu se rozhodnu jít udělat několik fotografiích z balkonu, kde vidím lidi. Bohužel mě jedna neústupná hora svalů nahoru nechce pustit, přesto že tvrdím, že jsem novinář a nahoře jsem viděl jiného fotografa i lidi. Jsem z toho trochu rozmrzelý, ale podobné na "typy" narážím snad na všech akcích, kdy odpověď dříve než dozní otázka je ne.

 

 

Celkově se koncert povedl a velmi rád bych poděkoval panu Hasmanovi za jeho vstřícnost.

Více fotografií ZDE

Hořovice, reportáž, koncert, jaksi, taksi

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

telefon: +420 723 182 307